Dřevěné a přírodní podlahy

Což takhle betonová podlaha?

Což takhle betonová podlaha?

Podlaha z betonu třeba v obývacím pokoji nebo v kuchyni? Že se Vám to nějak nezdá? Pravdou je, že ji nemůže mít každý. Je svým způsobem výjimečná, neobvyklá. Je velmi působivá a neotřelá. Pořizují si ji rádi nejen architekti, ale také výtvarníci, grafici…zkrátka příslušníci tvůrčích profesí, které přitahuje svým výtvarně přesvědčivým vzhledem.

Ale nejdříve trochu historie a faktů. Beton je umělý slepenec, který je tvořen plnivem a pojivem. Nejběžnější je takzvaný cementový beton, kdy se jako pojivo používá cement a jako plnivo kamenivo. Kamenivo je zrnitý materiál přírodního nebo umělého původu, který má v betonové směsi hlavní nosnou funkci. Cement  je práškové hydraulické pojivo, které po smíchání s vodou  ztvrdne.Základní surovinou při jeho výrobě je vápenec. Přidávají se slíny, slinité vápence, křemičitý písek , kazivec nebo železná ruda.

 

"Věčné" římské stavby

První použití betonu známe z Asýrie. Asyřané používali jako pojivo jíl. Egypťané sádru. Ta se začíná opětovně používat u tzv. litých anhydritových  podlah. Ve starověkém  Římě začali využívat jako pojivo sopečný popel, tzv. pucolán (podle obce Puzzuoli  u Neapole).

Ten v rozemletém stavu při smíchání s cementem nebo vápnem  vyvolává ztvrdnutí těchto látek.  Tento beton  se velice podobal tomu dnešnímu. Byl použit například při stavbě Pantheonu, lázní císaře Marka Aurélia, nebo při stavbě akvaduktů na cestě Via Apia. Dnes je beton univerzálním stavebním materiálem, protože je pevný, tvárný a velmi trvanlivý.

 

Přezůvky nechte doma

Betonové podlahy byly dříve doménou především průmyslových objektů, garáží  nebo administrativních budov. Dnes, díky svým neoddiskutovatelným přednostem stále častěji  překračují prahy  našich domovů. Ale i tak je betonová podlaha  v naší zemi stále dosti  vzácná. Ne tak za hranicemi.Tam je poměrně  oblíbenou „podlahovou krytinou“.

Její údržba je totiž  díky bezspárovosti  velmi snadná. Není třeba ji  pracně udržovat a čistit jako například koberce. Nemusíme se bát jakéhokoliv mechanického poškození, protože je velmi odolná.

 

Navíc, nečistoty na ní nejsou příliš vidět, proto je oblíbená zvláště v těch zemích, kde není zvykem se  doma zouvat. Připadá-li někomu  tato podlaha  poněkud barevně strohá, může si ji libovolně barevně natónovat, nebo zjemnit  rozleštěním speciální voskovací  pasty, nebo nanést lesklou epoxidovou stěrku. Další zajímavou alternativou je lité teraco, směs mramorové  nebo žulové kamenné drtě, smíchané s betonem.

 

Tekutá podlaha

Mezi malými stavebníky získávají na oblibě v poslední době lité samonivelační  anhydritové podlahy. Anhydrit (bezvodý síran vápenatý), je bílý, namodralý, šedý, červenavý, nebo fialový minerál,jehož název je odvozen z řeckého  anhydros-bezvodý. Využívá se jako přísada do cementů, nebo k výrobě pojiva, vhodného do vnitřních omítek.

Tato podlaha se na rozdíl od klasické betonové stěrky aplikuje ve velmi tekutém stavu, což má své nesporné  výhody. Při  práci je mnohem méně prachu, není tak namáhavá a podlaha se v tekutém stavu vyrovná sama.

 

Vznikne absolutně rovná plocha, na kterou se už nemusí aplikovat žádná samonivelační stěrka, což šetří nejen práci, čas  ale také peníze. Anhydrit, smíchaný s vodou a pískem a dalšími přísadami vytvoří velmi tekutou hmotu, která do 24 hodin ztvrdne  tak, že se  po ní dá chodit a po 4-5 dnech ji lze už plně zatížit.

 

Tuto podlahu je možné použít jako podkladový materiál pod dlažbu, koberce…Stále častěji se však uplatňuje i jako finální podlaha, která se velmi dobře snáší s podlahovým topením. Je možné ji samozřejmě probarvovat, stejně jako podlahu  betonovou, nebo  upravovat leštěním, vkládáním obrazců, pískováním, nebo olejováním speciálním olejem s přísadou vosků. Vzhled takové podlahy zůstává stále krásně sametově matný.


Prostor a chladná elegance

Betonová podlaha je velmi působivá  v rozsáhlých  prostorách s velkými okny a  s minimálním množstvím elegantního nábytku. Její atraktivitu podtrhuje spojení s kovem či  sklem.Vyniká v kontrastu s oblíbenou vínovou barvou, jasně červenou, nebo oranžovou. Milovníci chladné elegance dají jistě přednost spojení s jasnou modří, nebo trávově zelenou.

 

Je tu ovšem jeden problém, na který je třeba dávat velmi dobrý pozor. Při nevhodně zvoleném nábytku a doplňcích může  vzniknout dojem, že majitel bytu „zapomněl“ udělat podlahu.  

 

09.01.2008 - Jarmila Krečmanová www.svet-bydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe