Co je to korek?
Korek je ryze přírodní materiál, který se získává z korkového dubu. Tento strom pochází ze Středomoří. Samotný korek je konkrétně kůra (při získávání tohoto materiálu se nekácí celé stromy!). Ta se sloupává vždy jednou za devět let, přičemž první sloupnutí je možné provést až ve stáří dvaceti pěti let stromu. Průměrná délka života této rostliny je až 200 let. Korek má vynikající vlastnosti, které ho po zpracování přímo předurčují pro použití jako obkladového a podlahového materiálu. Je to vynikající izolant, je lehký, stlačitelný, pružný, časem se nerozpadá, má vysokou odolnost vůči plísním.
Kde lze korkovou podlahu použít?
Korkovou podlahu lze instalovat v každém interiéru – v kuchyni, dětském pokoji, ložnici, chodbě či obývacím pokoji. Lze jej také použít do komerčních prostor jakými jsou například školky, kanceláře či čekárny. Výborně tlumí kročejový hluk, podlahu tepelně odizoluje, je vhodný do domácností alergiků!
Korková podlaha
Nejtypičtější korková podlaha má podobu čtverců. Ty jsou určeny pro celoplošné naplení. Základním rozměrem jednotlivých čtverců je 30 x 30 cm a průměrně mají tloušťku 4 mm (existují ale i silnější). Jednotlivé dekory se od sebe navzájem liší hrubostí zrna, odstínem a skladbou korkové dýhy. Jednotlivé čtverce se lepí na rovný, suchý povrch speciálními lepidly. Po pokládce se přetmelí případné spáry, podlaha se přebrousí a upraví se její povrch. Čtverce lze vzájemně barevně kombinovat, čímž docílíme mnoha barevných podlahových variací. Korkové podlahy dělíme na celoplošně lepené klasické korkové podlahy (použité dlaždice jsou dále děleny na masivní a sendvičové) a korkové plovoucí podlahy. Hlavní rozdíl mezi masivními a sendvičovými dlaždicemi spočívá v možnostech broušení. U masivních dlaždic je obrus limitován tloušťkou dlaždice, zatímco sendvičový typ lze zbrousit pouze o tloušťku svrchní dekorativní dýhy.
Povrchová úprava korkových podlah
Korkové podlahové krytiny je vždy před použitím nutné upravit. Zejména volba kvalitního laku ovlivní užitnou hodnotu podlahy a její životnost. Podle povrchové úpravy se dělí na:
- přírodní – bez povrchové úpravy, tento typ však není vhodný pro použití v podlahových krytinách
- předlakované – tento typ je upravován již při výrobě (dvakrát lakován), po pokládce je pak nutné podlahu ještě jednou nalakovat, to kvůli zacelení spár a dokončení celkového vzhledu
- lakované - tento typ je upravován již při výrobě (třikrát lakován), po pokládce je pak nutné podlahu ještě jednou nalakovat, to kvůli zacelení spár a dokončení celkového vzhledu. Hodí se do kuchyní, dětských pokojů, obývacích pokojů či ložnic
- voskované – na českém trhu se s tímto typem dlaždic zatím nesetkáte
- olejované – tento typ je olejem ošetřen již při vlastní výrobě, používá se zejména pro korkové plovoucí podlahy, všeobecně je údržba tohoto typu podlahy složitější oproti podlaze lakované
- úprava PVC fólií – tento typ snese i velmi vysokou zátěž, hodí se tedy zejména do komerčních prostor
Ošetřování a údržba korkových podlah
Údržba korkových podlah je velmi snadná, běžně se vytírají vlhkým hadrem či mopem s přísadou speciálních čistících přípravků určených pro korkové podlahy. Nábytek, který trvale zatěžuje podlahu (včetně židlí) by měl být opatřen tkaninovými podložkami. Podlahu lze po dlouhodobějším používání renovovat. Samotnou pokládku či renovaci by však raději měla provádět odborná firma. Pouze bezchybně provedená montáž vám zajistí dlouhou životnost, odolnost a zaručí veškeré přednosti, které korkové podlahy mají.
Přednosti korkových podlah
- ryze přírodní materiál, jehož získávání nezatěžuje životní prostředí
- komfortní a elegantní vzhled
- vynikající tepelný izolant
- výrazně tlumí kročejový hluk
- vysoká životnost a trvanlivost
- snadná údržba, jsou antistatické
- díky elastičnosti jsou šetřeny vaše klouby
- nedrží alergeny a roztoče, jsou tedy vhodné pro alergiky
Nejenom díky těmto vlastnostem jsou korkové podlahové krytiny perspektivním materiálem pro dnešek, ale zejména do budoucnosti.
7.11.2005 | AD www.LepeBydlet.cz