Podlahy obecně

Podlahy

podlahy

Chcete zrenovovat podlahy ve starším bytě či domku – pořizujete si nové bydlení a váháte, pro kterou podlahovou krytinu se rozhodnout? Je tu náš malý průvodce, který Vám podá několik základních informací a snad usnadní vaše rozhodování...

Dřevo – parkety, vlysy, palubky

Ještě nedávno se dřevěné podlahy netěšily příliš velké pozornosti – jejich údržba byla velmi náročná, komu by se neustále chtělo klečet na zemi a voskovat a voskovat, nemluvě o náročném drátkování. Tak se často stávalo, že dřevěné podlahy byly překrývány koberci nebo linoleem, jejichž údržba byla nenáročná. Dnes je tomu jinak, díky kvalitním ochranným olejům, voskům a lakům se opět dřevěné podlahy stávají žádanými a atraktivními. Jejich údržba není o nic méně namáhavá než kterékoliv jiné krytiny – vystačíte si s vysavačem, mopem a kvalitním saponátem určeným pro ošetření dřevěných povrchů. Tento materiál nabízí širokou škálu možností od běžně dostupného dřeva až po dřevo exotické a to v různých barevných variantách. Ne však každé dřevo je vhodné pro výrobu palubek. Pozor hlavně na měkké a špatně vyschlé dřeviny. Na první pohled hezké smrkové palubky mohou ve vlhkých prostorách nabobtnat a podlaha se rozvlní, špatně vysušené dřevo naopak při následném vysychání praská a v podlaze mohou vzniknout nevzhledné rozestupy. Jednoduše řečeno dřevěné podlahy jsou in v jakémkoliv provedení, mají vysokou životnost a na rozdíl od jiných povrchů je lze relativně snadno opravovat. Připravte se však na vyšší finanční výdaje, které se vám zajisté zúročí v podobě útulného domova.

 

 

Laminátové podlahy

Není tomu tak dávno, kdy byly laminátové podlahy jednoznačným hitem na našich trzích. Výrobci slibovali nerozeznatelnou imitaci drahých dřevěných podlah, laminátovým podlahám přisuzovali vlastnosti dřeva, neuvěřitelně snadnou montáž a o údržbě takovéhoto povrchu ani nemluvě. Čas však ukázal, že laminátová podlaha nemusí být tím pravým ideálem. Jestli-že se rozhodnete pro napevno nalepené laminátové lamely, musíte počítat s tím, že tento povrch se prakticky nedá opravit. Pak může těžší předmět, který nám upadne, napáchat nenapravitelné škody. Výhodnějšími jsou nasucho spojované lamely s mechanickými zámky, kde takováto nehoda neničí celou podlahu. Poškozenou lamelu nebo i větší část krytiny lze bez větší námahy vyměnit. Pokud chcete, aby vám podlaha dlouho vydržela, dodržujte výrobci stanovené zátěžové třídy. V místnosti, která bude náročnější na zátěž by se měkké lamely mohly snadno zničit, je proto nutné počítat s volbou takových lamel, které jsou konstruovány pro větší zátěž. Co tedy mluví pro volbu laminátové podlahy? Je to její finanční dostupnost a také nepřeberná paleta vzorů a barevných variant takovýchto povrchů. Jestliže jste se zamilovali do podlahy z tropických dřevin, ale pořídit ji v dřevěné variantě by bylo nad vaše finanční možnosti, zvolte jejich  levnější laminátovou imitaci.

 

 

Koberce

Podlahy pokryté různými typy koberců patří mezi levnější a nejdostupnější krytiny. Jestli-že vám při zařizování bytu nezbývá dostatek finančních prostředků pro volbu jiného povrchu, přistoupíte většinou ke koupi celoplošného koberce. Ty však v poslední době nepatří k módním hitům. Pravý opak platí pro kobercové solitéry, které rozhodně „frčí“. Při jejich výběru je nutné dbát na to, aby vhodným způsobem dokreslovali celkové vzezření interiéru. I menší koberec zlepšuje akustiku místnosti (zvuky se méně rozléhají), příjemně hřejí a i s neútulným a studeným koutem dokáží udělat hotové divy. Pěkný a kvalitní koberec se vyrovná kusu nábytku. V nabídce jsou různé materiály a těch vzorů! Jestli-že chcete držet krok s módními trendy v oblasti bydlení zvolte koberec s výraznými abstraktními a geometrickými vzory, in jsou také motivy inspirované starými kulturami a přírodními národy. Ve volbě materiálu se pak meze nekladou. Nákladnější je vlněný koberec, oblíbené jsou levnější varianty sisalových, kokosových či jutových koberců. Koberec z mořské trávy je velmi odolný, v zimě hřeje a v létě ochladí.

 

 

Linolea a PVC

Linoleum patří mezi podlahové krytiny používané již více než sto padesát let, volba tohoto povrchu má své klady i zápory. Kvalitní linoleum je pružné, odolné vůči vrypům a oděru. Při správné péči vydrží řadu let pěkné – na údržbu je vhodné používat speciální vosk, nikoliv saponáty. Je výborným tepelným i zvukovým izolantem. Patří mezi levné podlahové krytiny – také výběr, který nabízí výrobci linoleí je opravdu pestrý a je z čeho vybírat. Určitě byste si vybrali například mezi vzory imitujícími dřevo či dlažbu. Linoleum není vhodné umisťovat do trvale vlhkých prostor, např. koupelen či prádelen. S linoleem jsou často zaměňovány podlahy z PVC neboli vinyly. Zatímco linoleum je vyráběno na přírodní bázi: (jeho složku tvoří jutová tkanina, lněný olej, korková, dřevěná nebo pískovcová moučka, pryskyřice a barevné pigmenty), základ PVC je syntetický, tvoří ho polyvinylchlorid. Nalezneme PVC s vyšší i nižší kvalitou – méně kvalitní jsou ta jednovrstvá – snáze se poškrábou a opotřebí.

 

12.4.2005 | Andrea Hudáková www.LepeBydlet.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe