Pokládka a údržba

Teplo a čisto od nohou

udrzba

Vezměme to pěkně “od podlahy“. Nejen výběrem a užitnými vlastnostmi vhodného povrchu, barvy a způsobem instalace bychom se měli zabývat. V momentě položení podlahy jsme totiž teprve na startovní čáře – nastává období jejího dlouholetého, každodenního užívání. A aby takové (tedy dlouhotrvající, bezkolizní a spokojené) skutečně bylo, k tomu je třeba věnovat dostatečnou pozornost také údržbě. O tom, že jde o údržbu v zátěžovém provozu, nelze pochybovat. A každý povrch si žádá své.

Pro všechny typy podlahovin platí jedno společné pravidlo: jakékoliv skvrny a poškození odstraňujme okamžitě, opatrně a šetrně. Skvrny totiž mají tu nepříjemnou vlastnost, že časem pronikají do podlahoviny, i malá poškození se pak neustávajícím provozem zvětšují. Tolik všeobecná zásada, další pravidla se již pro jednotlivé povrchy liší.

 

Ať už si povrch naší podlahy žádá jakékoliv specifické zacházení, vždy je potřeba kromě správného postupu zvolit také vhodné prostředky a náčiní. Přes nejlepší tyčové vysavače, až po obyčejný mop tedy věnujte maximální úsilí pro výběr toho správného kusu pro vaši podlahu"

U dřevěné podlahy záleží samozřejmě na její povrchové úpravě. Olejované podlahy jsou poměrně málo odolné vůči oděru a jejich údržba je dosti náročná. Podlahu udržujeme vysáváním, mopováním a leštěním – zásadně bez přispění chemikálií či vody. Samotná procedůra čištění však olejový film odstraňuje, je třeba ho tedy poměrně často obnovovat. Poněkud praktičtější je úprava lakováním. Lakovaná dřevěná podlaha se snadno vysaje event. setře vlhkým mopem a následně vysuší. Také u lakovaných dřevěných podlah se vyvarujeme použití chemických přípravků.

 

Údržba korkových podlah je velmi podobná – v závislosti na povrchové úpravě (lakování, olejování, voskování) se povrchy nejčastěji vysávají nebo zametají, odstranění nečistot, které nelze vysát provádíme roztokem vhodného čistícího prostředku. Velmi vhodné je také opakovat často ošetřovací kůru. Korková podlaha bude trpět zejména opotřebením, snadno se poškozuje, protože se jedná o velmi měkký povrch.Také další přírodní materiály – linoleum a marmoleum jsou k poškození spíše náchylnější. Jejich údržba je ale snazší – stačí je zamést a setřít vlhkým mopem s čistícím přípravkem a nechat uschnout. O co více jsou tyto přírodní krytiny náchylné k poškození, o to jsou příjemnější pro své uživatele – jsou teplé, s měkkým nášlapem.

 

Podobné vlastnosti nabízejí uživateli také krytiny syntetické, např. PVC. K jeho mokré očistě použijeme vodu, případně čistící roztok, velmi účinné jsou také parní čističe, které povrch PVC nijak nepoškodí. Podobně bezstarostně můžeme zacházet také s dlažbami. Je to jeden z důvodů, proč jsou využívány do mokrých a velmi zatěžovaných prostorů (např. vstupní prostor domu, kuchyně….). Kdesi mezi přírodními povrchy a dlažbou (případně betonovými stěrkami, kamennou podlahou apod.) je stále oblíbenější lamino. Základním požadavkem pro spokojené užívání i údržbo lamino podlahy je její kvalitní pokládka. Hladký povrch beze spár se pak vytírá velmi pečlivě vyždímaným vlhkým mopem a je třeba jej podobně jako u podlahy dřevěné vysušit. Na laminu v žádném případě nesmí zůstat stát voda, který by podlahu zásadně poškodila.

 

Redakce 23. 2. 2009 www.obydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe